Obrazek przedstawia budową anatomiczną barku z podziałem na aktony, które zaznaczone są kolorem czerwonym.

Jak zbudować imponujące barki. Znajomość anatomii mięśni naramiennych pomoże Ci w efektywnym treningu barków.

Funkcje barków – za co odpowiada mięsień naramienny

Barki dzielą się na 3 aktony, które spełniają różne funkcje. Oczywiście przy każdym ćwiczeniu trenujemy wszystkie 3 części mięśnia naramiennego. Jednakże stopień ich zaangażowania jest bardzo różny w zależności od płaszczyzny ruchu. Ponieważ barki odpowiadają za odwodzenie ramienia oraz ruchy obrotowe to warto abyśmy wykorzystali te funkcje w treningu.

Budowa anatomiczna barku

Akton przedni – przyczepiony do końca barkowego obojczyka i określamy jako część obojczykowa, odpowiada za ruch obrotowy ramienia do wewnątrz oraz wznoszenia go w przód.

Akton środkowy– przyczepiony jest do wyrostka barkowego łopatki i odpowiada za odwodzenie ramienia do poziomu, najbardziej zaangażowany jest przy wznoszeniu ramienia w bok-  jest to tzw. część barkowa.

Akton tylni – przyczepiona do grzebienia łopatki tzw. część grzebieniowa, która odpowiedzialna jest za rotację ramienia na zewnątrz oraz odwodzenie w tył.

Trening barków

Z pewnością, najbardziej efektywny trening barków to taki, w którym angażujemy ich wszystkie funkcje i aktony. Przede wszystkim pamiętajmy, że przód barków bardzo mocno aktywujemy pod czas treningu klatki piersiowej. Reasumując warto więcej uwagi w trakcie treningu poświęcić na trening boku i tyłu barków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *