Biceps-anatomia-funkcje-budowa

Najważniejsze informacje na temat mięśnia naramiennego. Za jakie ruchy odpowiada ten dwugłowy mięsień. Wykorzystanie bicepsa na codzień.

Biceps czyli mięsień dwugłowy ramienia(musculus biceps brachii)) tworzą głowa długa(caput longum) i głowa krótka(caput breve)), jednakże występują przypadki osób których bicepsy są 3,4 czy 6 głowę co zazwyczaj przekłada się na ich rozmiar.

Budowa bicepsa

Biceps wchodzi w skład mięśni przednich ramienia. Głowa długa rozpoczyna się przyczepem na guzku nadpanewkowym i obrąbku stawowym łopatki. Natomiast przyczep głowy krótka rozpoczyna się przyczepem ścięgnistym położonym na wyrostku kruczym łopatki. Następnie obie głowy mięśnia dwugłowego ramienia łączą się w jedną wyniosłość kulistą ramienia – brzusiec. Brzusiec to ta część bicepsa która jest najbardziej widoczna.

Funkcje bicepsa

Biceps odpowiada za:

zgięcie ramienia

rotację nadgarstka – supinacja, pronacja

wyniesienie ramienia

Biceps w codziennych czynnościach

Ten dwugłowy mięsień wykonuje sporą pracę, kiedy niesiemy jakiś przedmiot w ręce. Może to być torba na zakupy lub torba podróżna. Uczestniczy także przy ciągnięciu za sobą różnych przedmiotów np. walizki na kółkach, czy sanek po śniegu.

Jak zbudować imponujące bicepsy?

Mięsień ten oddziałuje na dwa stawy: ramienny – zgina ramię oraz łokciowy – ugina i obraca przedramię. Najlepszy trening bicepsa to taki, który będzie angażował wszystkie funkcje. Przez bicepsy przechodzi tętnica pachwinowa oraz ramienna – które są zazwyczaj widoczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *