mięśnie ramion - triceps. Obrazek poglądowy anatomicznej budowy

Jak zbudowane są mięśnie trójgłowe ramienia oraz jakie funkcje spełniają. Dowiedz się jak znajomość anatomii może pomóc Ci w treningu tricepsa.

Triceps składa się z 3 głów, głowy bocznej, długiej i przyśrodkowej. Jednakże jest możliwe wystąpienie zjawiska duplikacji i nasze tricepsy będą 4 lub 5,6-głowe. Tricepsy odpowiada za ruch w stawie łokciowym i barkowym. Jego główną funkcją jest prostowanie stawu łokciowego oraz przywodzenie ramienia do tułowia. Przyczepy wszystkich trzech głów zakończone są wspólnym ścięgnem na tylnej powierzchni wyrostka łokciowego.

Budowa tricepsa

Głowa długa(łac. caput mediale) – której przyczepy rozpoczynają się na guzku podpanewkowym łopatki. Długa głowa najmocniej zaangażowana do pracy jest przy wykonywaniu prostowania stawu łokciowego. Gdy gdy ramię jest odsunięte od tułowia w przód. Pod kątem większym niż 90 stopni. Głowa długa prostownika ramienia będzie przejmowała największą pracę np. podczas wyciskania francuskiego.

Boczna głoczna której przyczep kończy się na tylnej części kości ramienia powyżej bruzdy nerwu promieniowego oraz na przegrodzie międzymięśniowej bocznej. Najmocniej aktywujemy ją gdy kość ramienna jest odwiedziona w przód od tułowia pod kątem mniejszym niż 90 stopni, im bliżej tułowia ty mocniej jest ona aktywowana. Głowa boczna tricepsa zostanie najmocniej zrekrutowana do pracy podczas np. wyprostów ramion na wyciągu górnym stojąc.

Głowa przyśrodkowa. Jej przyczep położony jest na tylnej powierzchni kości ramiennej poniżej bruzdy nerwu promieniowego sięgając i częściowo wchodzi w torebkę stawu łokciowego. Jej największa aktywacja ma miejsce gdy łokieć jest odwiedziony w tył np. podczas odwrotnych pompek lub tzw “narciarza”.

Jak trenować, żeby mieć duży triceps

Co do zasady umiemy pracować tricepsami naturalnie. Wykorzystujemy je na codzień, jednakże zaangażowanie do pracy np. głowy długiej nie jest takie proste. Natomiast posiadanie imponujących mięśnie trójgłowych ramienia to już nie lada sztuka. Dokładny opis treningu tricepsa z doborem odpowiednich ćwiczeń znajdziesz tutaj.

1 thought on “Triceps – anatomia mięśnia trójgłowego ramienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *