Czym powinnismy się kierować gdy wybieramy siłownię? Jak wybrać najlepszą siłownie w okolicy? Na co zwrócić uwagę przy wyborze klubu fitness?

Strefa cardio na siłowni Cityfit. Większość z nas najwięcej czasu spędza na tego typu maszynach, dlatego też jak będziemy wybierać siłownie zwróćmy uwagę na standard maszyn cardio


Wybór odpowiedniej siłowni to w kontekście regularnych treningów kwestia kluczowa. W końcu jeśli nie będziemy się dobrze czuć w danym miejscu to bardzo prawdopodobne, że nie będziemy tam przychodzić. Nie oszukujmy się regularne wyjście na trening do przyjemniejszych nie należy – za to powrót z niego już tak. Najlepszym sposobem, jest wybór takiej siłowni do której będziemy chodzić z przyjemnością

Czym powinniśmy kierować się przy wyborze siłowni

Moim zdaniem kluczowe kwestie w przypadku wyboru odpowiedniej siłowni to:

  • Dojazd/odległość od domu lub pracy
  • Standard klubu fitness
  • Cena karnetu
  • Parking
  • Godziny otwarcia
  • Wejście multisport/ OK sytem

Dojazd/odległość od domu lub pracy w stosunku do siłowni

Jeśli chcemy być zdrowi oraz posiadać atrakcyjną i wysportowaną sylwetkę to musimy ćwiczyć regularnie. Inaczej się nie da. Dlatego warto tak wybrać siłownię abyśmy mieli do niej blisko z pracy lub z domu. W ten sposób zwiększamy prawdopodobieństwo, że dotrzemy na trening. W końcu, jeśli pójście na siłownie stanie się wyprawą to bardzo prawdopodobne, że po jakimś czasie zniechęcimy się. Gdy zaczyna się wkradać rutyna treningowa, zmęczenie oraz spadek motywacji to każda przeszkoda staje się dobrą wymówką. Warto jest wyeliminować potencjalny problem na samym początku wybrać siłownię blisko domu lub pracy. Jeśli nie mamy takiej możliwości do znajdźmy klub fitness do którego będziemy mieli najlepszy dojazd. Wbrew pozorom czasem łatwiej nam dotrzeć do miejsca które jest dalej ze względu np. na lepszą trasę, mniejsze korki itp. Szczególnie ma to znaczenie w dużych miastach takich jak Warszawa.

strefa wolnych ciężarów na siłowni cityfit. Pomimo tego, że cena karnetu jest bardzo niska, sieć Cityfit oferuje sprzęt klasy premium. Ta wiedza pomoże nam w tym jak wybrać siłownie

Standard klubu fitness

Większość osób będzie lepiej czuła się w nowym i przestronnym klubie fitness. Oczywiście znajdą się zapaleńcy, którzy wolą ćwiczyć w „kuźni” w piwnicy, ale co do zasady ładne wnętrza będą odpowiadać większości. Szczególnie osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z siłownią chętniej będą ćwiczyć na ładnym sprzęcie, wysokiej jakości. Ponadto do luksusu się łatwo przyzwyczaić i bardziej prawdopodobne, że na ładnej siłowni bardziej nam się podoba. Warto też, zwrócić uwagę na fakt, że jeśli bierzmy się na poważnie za kształtowanie sylwetki to będziemy w spędzać sporo czasu w klubie fitness – fajnie jak by się nam w nim podobało :). Do tego w siłowni o wysokim standardzie spotkamy mniej „szemranego” towarzystwa lub „patologii” co również wpływa na jakość naszego treningu. Nie bez przyczyny powstają ekskluzywne kluby fitness o bardzo wysokim standardzie. W których karnet kosztuje powyżej 500zł za miesiąc. Ten fajny świadczy o tym, że standard siłowni to bardzo ważna rzecz. 

Cena karnetu w klubie fitness

Dla niektórych cena karnetu będzie zdecydowanie ważniejsza niż standard. Wszystko zależy od naszej sytuacji materialnej. Dlatego warto zorientować się ile kosztują karnety w siłowniach, którzy bierzemy pod uwagę. Warto też wspomnieć, że obecnie takie sieci jak CityFit oferują wysoki standard i sprzęt klasy premium za cenę poniżej 99zł miesięcznie. Nie musimy przepłacać, jeśli chcemy cieszyć się wysokim standardem.

Parking blisko siłowni

Możliwość zaparkowania samochodu bezpośrednio pod siłownią bardzo często staje się karta orzetargową. Szukanie miejsca parkingowego przez 20 minut może doprowadzić nas do szału. Do tego bardzo często parkingi znajdują się w znacznej odległości od obiektu co prowadzi do tego, że od momentu zaparkowania do wejścia na siłownie mija 10-15 minut. To wszystko przekłada się n to, że czas na trening tracimy na dojazdy. Ponadto czas jaki przeznaczamy na trening zdecydowanie się wydłuża, co po pewnym czasie bardzo nas zniechęca. Dobrym rozwiązaniem jest siłownia w centrum handlowym, które to zawsze posiadają przestronny parking w pobliżu. Osobiście z tego względu wybrałem siłownie w Sadyba Best Mall.

Godziny otwarcia siłowni

Czas w jakim siłownia jest otwarta to również bardzo ważna kwestia. Niektóre kluby fitness pracują w godzinach 7:00-21:00 co niestety uniemożliwia trening osobom które chcą cwiczyc w czesnym rankiem lub późno w nocy. Co nie jest rzadkością. Dla przykładu mam podopiecznych z którymi ćwiczę o godzinie 5:00 i takich z którymi trening zaczynam dopiero o 22:00. Całe szczęście pomimo tego, że galeria Best Mall jest otwarta od 8:00 do 21:00 to CityFit Sadyba jest otwarty 24h na dobę i posiada tylne wejście od ulicy Konstancińskiej przez które można wejść o każdej porze.  

Wejście Multisport lub OK system

Większość firm obecnie w ramach wynagrodzenia daje karnety Multisport lub OK system. Koszt dopłaty do takiego karnetu jest bardzo niska w związku z czym wiele osób decyduje się na tego typu rozwiązania. Jest to bardzo fajne rozwiązanie ponieważ jeden karnet uprawnia nas do wejścia na różne siłownie, baseny, zajęcia taneczne itd. Niestety większość sieciówek i siłowni premium nie honoruje tych benefitów. Warto sprawdzić czy w pobliżu mamy siłownie honorującą benefit system która odpowiada wyżej wymienionym warunkom. Moim zdaniem nie powinien być to główny wyznacznik wyboru klubu fitness ponieważ z doświadczenia wiem, że większość posiadaczy multisporta nie używa go. Zresztą cały system się na tym opiera, gdyby wszyscy posiadacze multisport używali go firma by notowała straty. Od 2 grudnia 2018 największa w polsce samoobsługowa sieć siłowni wprowadza karty benefit. Tym samym możemy korzystać z kart Multisport w Cityfit.

Podsumowanie

Reasumując wybór odpowiedniej dla nas siłowni ułatwi nam regularne treningi. Oczywiście samo miejsce nie zapewni nam motywacji i nawet najlepsza i najlepiej położona siłownia nie gwarantuje efektów. Jednakże, warto jest jak najbardziej zadbać o komfort naszych treningów ponieważ może przyczynić się do systematyczności. Ponadto cały proces kształtowania sylwetki powinien być dobrą zabawą dlatego warto aby siłownia nam się podobała i była stosunkowo blisko. Mam nadzieje, że dzięki temu wpisowi dowiedziałeś się jaką i jak wybrać siłownię.

Pozdrawiam.

Amadeusz Majcher – Trener Personalny Cityfit Sadyba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *