Profesjonalne buty do ciężarów

Czy buty sportowe zawsze są odpowiednie do treningu na siłowni? Jakie buty na trening siłowy będą najlepszym wyborem?

Najlepsze buty na trening

Wybór obuwia treningowego zależy od tego co na siłowni będziemy robić. Nie da się mieć jednych butów treningowych do treningu siłowego, motorycznego i funkcjonalnego. W dzisiejszym artykule skupię się na tym jakie wybrać buty na trening siłowy/kulturystyczny.

Buty na trening siłowy

Wbrew pozorom wcale nie są nam potrzebne profesjonalne buty do podnoszenia ciężarów. Wystarczy, że przy wyborze obuwia będziemy kierować się pewnymi wytycznymi, których nie jest aż tak dużo. 

Trening na bosaka?

Ćwiczenie bez butów jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Ćwicząc na bosaka mamy największą kontrolę nad naszą stopą. Niewątpliwie takie rozwiązanie sprawdza się gdy wykonujemy przysiad, martwy ciąg czy hip thrust. Ponadto brak obuwia podczas ćwiczeń zapewnia nam bezpieczeństwo ponieważ nasz staw skokowy jest ustabilizowany a pod stopami mamy twardą powierzchnię. Jednakże w tym artykule nie będę skupiał się na zaletach treningu na boso, ale będzie to dla nas punkt odniesienia.

Buty do treningu siłowego

Aby maksymalnie wykorzystać nasz potencjał siłowy oraz zapewnić sobie bezpieczeństwo w trakcie ćwiczeń musimy zadbać o stabilizacje. Jak wiemy wszystko zaczyna się od stopy, siła ciosu bokserskiego, wyskok czy nawet wynik w wyciskaniu leżąc. Dlatego podczas treningu z ciężarami musimy zadbać o stabilizacje naszej stopy – przełoży się to na lepszy wynik. Osiągniemy to dzięki butom z twardą podeszwą. Bardzo niebezpieczne jest wykonywanie ćwiczeń wielostawowych z obuwiu z do biegania z miękką podeszwą. Po pierwsze bardzo mocno narażamy się w ten sposób na kontuzje oraz ograniczamy nasz potencjał siłowy. 

Niestety, na siłowni możemy zaobserwować, że bardzo dużo osób nosi obuwie sportowe które nie jest odpowiednie do treningu z ciężarami. Nie każde buty sportowe nadają się do treningu siłowego czy kulturystycznego. Tak naprawdę większość butów się do niego nie nadaje. 

Oczywiście bardzo fajnym rozwiązaniem jest zakup profesjonalnych butów do treningu siłowego, jednakże ich koszt to 600-1500 zł ponadto bardzo niewygodnie się w nich chodzi. Osobiscie polecam, zwykłe trampki – conversy z twardą płaską podeszwą.

Jakie buty na trening? Trampki - spełniają wszystkie wytyczne, ich cena jest optymalna oraz można w nich komfortowo chodzić.

Jakie buty na trening wybrać? Zwykłe trampki?

Tak. Nasza stopa w trampkach z płaską i twardą podeszwą jest bardzo podobnie ustawiona i stabilna jak przy ćwiczeniu na bosaka. Jak wcześniej wspomniałem trening bez butów ma bardzo wiele zalet. Dlatego też przy wyborze obuwia powinniśmy wybierać buty na trening w których będzie nam się ćwiczyło podobnie jak na boso. Pamietajmy o tym, że buty na trening nie powinny być za kostkę. Staw skokowy nie może być zablokowany w trakcie treningu siłowego.

Podsumowanie

Nie wszystkie buty sportowe nadają się do treningu z ciężarami. Jeśli zależy nam na pięknej sylwetce to właśnie w taki sposób powinniśmy ćwiczyć na siłowni. Moim zdaniem dla większości osób idealnym rozwiązaniem będzie zakup zwykłych trampków. Doświadczony trener personalny powinien powiedzieć nam jakie buty na trening wybrać i wytłumaczyć dlaczego. Pami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *